piątek, 17 kwietnia 2015

Żylaki - definicja, przyczyny, leczenie i zapobieganie.Żylaki to anomalie naczyniowe żył polegające na ich nadmiernym poszerzeniu. Gdy mówimy o żylakach, najczęściej mamy na myśli żyły kończyn dolnych (tam zdarzają się one zdecydowanie najczęściej), ale nie jest to ich jedyna lokalizacja. Takie anomalie w naczyniach zdarzają się także często w odbycie, czy przełyku. Rzadziej występują żylaki pęcherza moczowego czy kobiecych narządów rodnych. Żylaki to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Jest to jedna z częstszych chorób układu krwionośnego. Objawia się widocznymi przez powłoki skórne wypukłościami, zgrubieniami i przebarwieniami żył. Żylaki na nogach powstają na skutek upośledzenia drożności naczyń żylnych i wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w ich świetle. Podskórne zgrubienia powstają po zakrzepowym zapaleniu żył. Bagatelizowanie choroby prowadzi do zaburzeń w odżywianiu naczyń, czego konsekwencją są często owrzodzenia podudzi.


Co szkodzi żyłom i doprowadza do żylaków:

- Przede wszystkim niewłaściwy styl życia i brak codziennej troski o zdrowie.
- Nadwaga. Im więcej ważysz, tym trudniej utrzymać prawidłowe krążenie i ryzyko zastoju krwi w żyłach wzrasta. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, bo nadmiar tłuszczu w tych partiach utrudnia przepływ krwi z kończyn dolnych w kierunku serca.
- Długie stanie i siedzenie. Są wtedy kilkakrotnie bardziej obciążone niż w pozycji leżącej. Jeżeli w pracy musisz stać, to przestępuj z nogi na nogę, drepcz w miejscu i co jakiś czas mocno tup piętą (wymusza to przepływ krwi w kierunku serca), co godzinę wykonaj po kilka przysiadów. Jeżeli pracujesz, siedząc - często zmieniaj pozycje i nie zakładaj nogi na nogę. Nie siadaj też na podwiniętych nogach, bo blokuje to odpływ krwi.
- Niewygodne krzesła. Siedzisko nie może uciskać ud, a stopy wisieć w powietrzu. Jeżeli przez wiele godzin musisz siedzieć przy biurku, postaw pod nim stołeczek i oprzyj na nim wyciągnięte nogi. Ciężar ciała powinien spoczywać na pośladkach, a nie na udach.
- Wysokie obcasy. Kilkakrotnie zwiększają obciążenia żył nóg. Niezdrowe są także płaskie klapki, bo musimy je przytrzymywać palcami. Podobnie buty ze sztywnymi (drewnianymi) podeszwami. Wtedy mięśnie stopy i łydki nie mają szans na normalne rozkurczanie i obkurczanie się, bo do poruszania się wykorzystywane są mięśnie ud (tzw. chód koguci), a nie łydek i stóp. Natomiast w zupełnie płaskich butach ciężar ciała tak obciąża stopę, że utrudnione jest krążenie krwi.
- Obcisłe ubrania. Zrezygnuj z noszenia obcisłej bielizny i spodni. Nie zakładaj samonośnych pończoch czy skarpet z mocnymi ściągaczami.
- Wysokie temperatury. Ciepło powoduje rozszerzenie żył. Nie chodź więc do sauny, nie bierz gorących kąpieli, nie przesadzaj z opalaniem, a zimą zmieniaj w pracy kozaki na półbuty.
- Zaburzenia hormonalne. Hormony mają duży wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową, a przez to na stan żył. Źle dobrana terapia może spowodować nieodwracalne zmiany w układzie żylnym. Estrogeny zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych lub stosowane w HTZ sprzyjają rozwojowi żylaków. Idź zatem do ginekologa - może zaproponuje np. minipigułkę Cerazette, antykoncepcję bez estrogenów lub inną formę HTZ.
- Stany zapalne. Zwłaszcza te, które toczą się w okolicach miednicy i układzie kostno-stawowym. Najniebezpieczniejsze są przewlekłe zapalenia stawów kolanowych. Wtedy w tzw. dole podkolanowym mogą powstać torbiele, które mocno uciskają żyły i utrudniają swobodne odpływanie krwi.
- Zaparcia. Ich przyczyną jest najczęściej dieta ubogoresztkowa i siedzący tryb życia. Uciążliwe zaparcia przeciążają żyły i utrudniają odpływanie krwi w kierunku serca.
- Częste ciąże. Co trzecia kobieta w pierwszej ciąży i co druga w kolejnej ma żylaki. Powstają, gdy źle funkcjonuje zastawka w pachwinie. Jej niedomykalność powoduje cofanie się krwi i poszerzenie żyły udowej. Dzieje się tak, bo ciśnienie w brzuchu ciężarnej jest podwyższone. Poza tym u przyszłych mam wzrasta objętość krwi (średnio o 2 l) i układ żylny musi ją jakoś pomieścić. Jeśli kobieta nie spaceruje, nie ćwiczy, to funduje sobie żylaki.

Nie każdy sport to zdrowie:

- nie jest wskazana jazda na nartach i konna, wioślarstwo, tenis.
- Niebezpieczne dla żył mogą się okazać wspinaczki górskie, zwłaszcza z ciężkim plecakiem.
- Niewskazane jest też znaczne obciążanie nóg na siłowni. Intensywnie pracujące żyły rozciągają się i z czasem nie wracają do pierwotnych kształtów.
- Niewskazany jest też jogging, bo skazuje układ kostno-stawowy i układ naczyniowy na silne i stałe przeciążenia.
Co dobrze robi żyłom:

- Nie chcą być przeciążane ponad miarę. Potrzebują relaksu, ale również gimnastyki.
- Odpoczynek
- Staraj się choć kilka razy w ciągu dnia spędzić kilka minut w tzw. pozycji amerykańskiej, czyli z nogami ułożonymi powyżej serca. Idąc spać, pod pięty włóż twardy jesiek lub wałek. Można też pochylić nieco łóżko, podkładając drewniane klocki, tak by głowa znajdowała się niżej niż nogi.
- Wygodne buty. Najkorzystniejszy dla żył jest but z szerokim noskiem (palce mogą się swobodnie poruszać) i na 2-5-centymetrowym obcasie. Jeżeli masz płaskostopie poprzeczne lub podłużne, dopasuj do zakrytego buta odpowiednie wkładki i noś je regularnie.
- Profilowane sandały, klapki. Chodź w nich po mieszkaniu i ogrodzie. Podeszwa powinna mieć fizjologiczny kształt, by stopa układała się na niej jak w formie. Gdy jest elastyczna, mięśnie stóp i łydek pracują bez zarzutu. Dobre są też sandałki czy klapki, które na wewnętrznej podeszwie mają tzw. jeżyka.
- Chodzenie boso . Rób to, gdy tylko masz okazję. W domu po dywaniku gumowym z wyrostkami (tzw. jeżyk lub fakir), poza domem po trawie lub mokrym piachu. To doskonały masaż, który poprawia krążenie i ułatwia odpływanie krwi do serca.
- Odpowiednie rajstopy. Jeśli ktoś miał żylaki, może je mieć po raz kolejny w innym miejscu. Skuteczną metodą zapobiegania im jest noszenie w ciągu dnia specjalnych podkolanówek, rajstop, pończoch (np. z przeciwżylakowej kolekcji Veera), które uciskając nogę w odpowiednich miejscach, nie dopuszczają, by krew wracała i zalegała w żyłach. Natomiast osoby, które cierpią na ciężkość nóg, a nie mają jeszcze kłopotów z żyłami, powinny kupować specjalne wyroby pończosznicze oznaczone rysunkiem spirali wokół łydki.
Rajstop leczniczych, przeciwżylakowych nie kupuj na oko. Poproś o ich dobranie lekarza zajmującego się żylakami. On zmierzy wypoczętą nogę w wielu miejscach i na tej podstawie ustali rozmiar i określi siłę ucisku. Kupując zwykłe skarpetki czy podkolanówki, pamiętaj, żeby ściągacz był luźny (nie pozostawiał na ciele śladów).
- Gimnastyka. Ruch poprawia krążenie i wzmacnia mięśnie. Wskazany jest tzw. rowerek i poprzeczne nożyce na leżąco. Ćwicz co najmniej 10 minut dziennie. Wsiadaj na rower, pływaj, spaceruj nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu przez godzinę. Jeżeli tylko masz okazję, maszeruj w terenie (ale bez ciężkiego plecaka). Polecamy też jazdę na rowerze, która poprawia krążenie żylne i reguluje pracę przepony, dzięki czemu krew bez przeszkód odpływa z nóg do serca. Najlepszym sportem jest pływanie, bo łączy trening mięśni z hydroterapią, co usprawnia przepływ krwi w żyłach. Doskonale działa taniec i biegi na nartach. Wszystkie zajęcia wykonuj w umiarkowanym tempie, by nie powodować za dużych przeciążeń.
- Niskokaloryczna dieta. Po pierwsze zrezygnuj z ciast i słodyczy oraz tłustych mięs. Jedz za to produkty bogate w błonnik, czyli świeże warzywa i owoce (jabłka, winogrona), pełnoziarniste pieczywo. Do menu włącz otręby (co najmniej łyżeczkę dziennie) oraz czosnek. Jedz paprykę, morele, wiśnie, w których są witaminy C i B6 uszczelniające ściany żył. Pij 2 l dziennie niegazowanej wody mineralnej.
Naukowcy wysunęli tezę, że bioflawonoidy znajdujące się w białej części cytrusów, w czarnych porzeczkach, ciemnych winogronach, aronii i morelach zapobiegają żylakom i wspomagają ich leczenie. Chociaż  badania trwają, jedz te owoce, bo są zasobne w błonnik i zapobiegają zaparciom.
- Letnie kąpiele. Funduj stopom i łydkom kąpiele z naparu kwiatów kasztanowca, arniki, nagietka lub skrzypu polnego (20 g ziela na 1 l wody). Sprawdza się kąpiel w naparze z liści żywokostu. Zioła zalej 5 l wody i zostaw pod przykryciem na cały dzień. Potem napar przecedź i wlej do wanny.
Na obrzęki pomoże kąpiel ze 100 g liści rozmarynu. Zalej je 1 l wrzątku i ogrzewaj pod przykryciem 30 minut. Napar przecedź i wlej do wanny. Uwaga: lecznicza kąpiel trwa 15-20 minut.
- Hartowanie. Rano i wieczorem weź prysznic: zacznij od ciepłej (nie gorącej) wody, potem zmień na zimną (nie lodowatą). Zakończ ciepłą. Ciepły natrysk ma trwać 2-3 razy dłużej niż chłodny.
- Masaże. Masuj nogi przed snem i rano po obudzeniu, dłonią lub miękką gąbką, od palców do pachwin. Wieczorem wykonaj masaż, używając żelu lub maści, np. Arcalenu, Liotonu 1000, Venorutonu, Aescinu, Aesculanu.

Kompresoterapia :

To najogólniej mówiąc stosowanie ucisku na kończyny. Ucisk może być stosowany za pomocą:
A/ rajstop  przeciwżylakowych ( a także pończoch, podkolanówek) Uciskowe pończochy przeciwżylakowe to specjalnie zaprojektowany typ pończoch, które równomiernie uciskają nogi, aby poprawić krążenie. Pomagają złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk nóg, ale nie leczą samych żylaków.  Rajstopy, co oczywiste, nie leczą żylaków,  zmniejszają  jednak uciążliwości z nimi związane. Wywierają  stopniowany ucisk  zmniejszający  się od dołu (kostka) do góry (udo). Spełniają swoją funkcję, o ile pacjent nakłada je „na leżąco”. Dzięki takiemu naciąganiu mniej krwi gromadzi się w żyłach, rajstopy naciągane „na stojąco” nie pełnią już tak dobrze swojej funkcji.
Rajstopy muszą być indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta! Powinno się je nosić nie dłużej niż 4 miesiące.
B/ bandaży elastycznych
Leki , maści, kremy na żylaki
Nie ma pigułki „przeciwko” żylakom, podobnie jak maść czy krem nie spowoduje, ze żylaki znikną. Oczywiście w aptekach znajdziemy mnóstwo medykamentów „przeciwko żylakom” , ale oznacza to tylko, ze dzięki ich stosowaniu zmniejszymy np.: obrzęki, ból – natomiast nie zlikwidujemy przyczyny powstania dolegliwości. Co więcej, bardzo często to nie stosowane środki nam pomagają, ale robiony przy okazji nakładania masaż, który daje uczucie odprężenia w nogach. A zatem sprawa jest dyskusyjna- jedni chwalą, inni twierdzą, że to oszukiwanie samych siebie. Leki mają za zadanie wzmacniać  zastawki i ścianę naczynia krwionośnego. Zioła, które pomagają w obrzękach to :rumianek, nagietek, kasztanowiec.
Leczenie żylaków generalnie można przeprowadzać w sposób operacyjny , jak i bezinwazyjny .
•    Nieoperacyjne metody leczenia żylaków
Najbardziej popularną obecnie metodą nieoperacyjnego leczenia żylaków jest skleroterapia – (tzw. leczenie obliteracyjne  ) Metoda ta polega na likwidacji żylaków poprzez śródnaczyniowe wstrzyknięcia chemicznych środków obkurczających (sklerytujących), co ma wywoływać jego zarośnięcie , bliznowacenie  i zamykanie (zaklejenie).  Coraz częściej stosuje się również skleroterapię piankową, polegającą na wstrzyknięciu leku w postaci specjalnej pianki.
•    Operacyjne metody leczenia żylaków
Duże, rozległe  żylaki niestety trzeba usuwać chirurgicznie. Większość chirurgów używa techniki zwanej stripping, co polega na zawiązaniu a następnie usunięciu chorej żyły.
Jest wiele metod przeprowadzenia operacji. Należy do nich na przykład   operacja żylaków z zastosowaniem sondy kriochirurgicznej.  Sonda daje możliwość dokładniejszego usunięcia żylaków bez otaczających tkanek, operacja trwa krócej i wymaga mniejszej liczby cięć skóry.
Współcześnie  opracowano na świecie kilka nowych sposobów leczenia żylaków, takich jak:
  • flebektomia , która polega na usuwaniu żylaków  za pomocą urządzenia ssącego, przy wykorzystaniu transiluminacji
  • wewnątrzżylne leczenie laserowe , odbywające się poprzez zasklepianie żylaka za pomocą lasera
  • termoablacja , polegająca na koagulacja żylaka za pomocą prądów wysokiej częstotliwości.
W zapobieganiu i leczeniu żylaków pomogą leki wzmacniające naczynia krwionośne i przeciwzapalne:
  • preparaty z wyciągu kasztanowca, miłorzębu japońskiego, arniki, ruty i niektórych cytrusów. Doustne (ich stosowanie omów z lekarzem): Detralex, Rutoven, Venoruton, Venotrex, Venescin, Venastat.
  • ulgę obolałym nogom przynosi smarowanie ich kremami i żelami. To np. Venitan, Aescin, Hirudoid, Haematoven, Venoruton, Emo-żel.

Źródła: http://zylaki-leczenie.pl/leczenie-zylakow-i-usuwanie-zylakow.html#more-15  , http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/zylaki-co-szkodzi-zylom-a-co-im-sprzyja_34436.html 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka